Trochę o cytologii

2023-01-29

W dniach 16-23 stycznia 2023 obchodzony był europejski tydzień profilaktyki raka szyjki macicy. Rak szyjki macicy niemal w stu procentach jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje szczepienia przeciw HPV oraz badania cytologiczne kobiet. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów.

Badania cytologiczne są podstawową metodą profilaktyki raka szyjki macicy. Obecnie przyjmuje się, że w odróżnieniu od metody tradycyjnie powszechnej, najbardziej czułą i pewną jest technologia cytologii na podłożu płynnym LBC. 

Wkrótce w ramach akcji profilaktycznej placówka, którą prowadzę zaoferuje 3 bezpłatne badania w miesiącu techniką cytologii LBC SurePath.

Oczywiście badania płatne również będą dostępne dla wszystkich chętnych.

Cytologia cienkowarstwowa na podłożu płynnym LBC SurePath. Oznacza to większą czułość, zakres i pewność badania, w odróżnieniu od techniki tradycyjnej.

Metoda LBC BD SurePath umożliwia oczyszczenie preparatów z czynników, które mogą zaburzyć odczyt wyników. Dzięki temu, każda pobrana próbka nadaje się do analizy.

W odróżnieniu od cytologii tradycyjnej, preparaty LBC BD SurePath umożliwiają wykonanie badania również podczas miesiączki oraz w przypadku wystąpienia stanów zapalnych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod filtrowania pobranych próbek.

Więcej informacji tu: https://www.multimedyk.eu i tu: https://www.multimedyk.eu/cytologia

Dla przypomnienia film, który wyjaśnia potrzebę i technikę wykonania badania cytologicznego. W filmie jest pokazana cytologia tradycyjna szkiełkowa. Cytologię LBC pobiera się nieco inaczej profilowaną szczoteczką, którą umieszcza się w pojemniczku z płynnym podłożem konserwującym. Tak przygotowany preparat przesyła się do laboratorium.

© 2022 Blog położniczy-Bogdan Zajusz. Wszystkie prawa zastrzeżone..
Strona utworzona za pomocą usługi Webnode Ciasteczka
Załóż darmową stronę internetową!